Grzybica stóp – rodzaje, leczenie i profilaktyka

Zakażenie

Samo zainfekowanie skóry stóp jest wyjątkowo łatwe. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że codziennie, podczas zwykłych czynności, może się zarazić. Sprawcą całego zamieszania są zarodniki grzybów, które pojawiają się wszędzie, np. we wszelakich wykładzinach i dywanach, meblach, deskach podłogowych, glebie czy wolnostojącej wodzie.

 

Chodzenie na boso w miejscach brudnych i wilgotnych nie jest wskazane. Oczywiście bezpośrednim nosicielem tych zarodników, z którym obcujemy na co dzień, jest człowiek. Przenosi on grzyby na skórze i błonach śluzowych. Miejsca o dużym ryzyku zakażenia to przede wszystkim publiczne łaźnie, baseny i sauny, siłownie, zbiorowe przebieralnie i pomieszczenia sanitarne ( prysznice, łazienki), itp. Są to miejsca o specyficznych warunkach. Sprzyja tam wilgoć, ciemność i ciepło, a to doskonałe środowisko do rozwoju zarodników grzybów.

 

Niewątpliwie potliwość stóp to również jeden z najważniejszych czynników wpływających na powstawanie infekcji.

Zdjęcia:


 

< wsteczLeczenie grzybicy

Lekceważenie tej choroby, a także nieskuteczne zaleczenie grzybicy stóp, powoduje zazwyczaj jej nawrót i może doprowadzić do wielotygodniowych komplikacji. Istotnym elementem skutecznej terapii leczniczej jest wizyta i konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Grzybica międzypalcowa

Grzybica międzypalcowa jest zakażnym, przewlekłym schorzeniem wywoływanym głównie przez dermatofity. Statystyki podają dość niepokojące dane. Według nich z powodu grzybiczych chorób stóp cierpi co trzeci Polak, a co piąty ma również problem z paznokciami.

Nota prawna

UWAGA! TREŚCI NA STRONIE MAJĄ CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY I NIE MOGĄ BYĆ PODSTAWĄ DIAGNOZY ANI LECZENIA. ZADANIEM SERWISU JEST TYLKO EDUKACJA. KAŻDĄ DECYZJĘ W SPRAWIE LECZENIA NALEŻY NAJPIERW SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017