Grzybica stóp – rodzaje, leczenie i profilaktyka

Rodzaje grzybic

Wyróżnia się kilka odmian grzybicy stóp, które mogą infekować stopy osobno lub też współistnieć ze sobą.

 

Grzybica stóp międzypalcowa
Ta odmiana infekcji ma charakter przewlekły i wieloletni. Jest najpowszechniej występującą odmianą grzybicy stóp. Zazwyczaj dochodzi do zakażenia w trzeciej i czwartej przestrzeni międzypalcowej stopy. Dzieje się tak, ponieważ zarodniki grzybów trafiają tam na bardzo sprzyjające warunki do rozwoju (duża wilgotność, wysoka temperatura). Dochodzi wtedy do złuszczania i maceracji naskórka. Infekcja może rozprzestrzenić się poza przestrzenie międzypalcowe, np. na palce i paznokcie.

 

Grzybica stóp potnicowa
Ten rodzaj grzybicy zwany jest także odmianą dyshydrotyczną. Grzybica potnicowa jest często trudna do odróżnienia od innej choroby dermatologicznej zwanej egzemą. Objawia się poprzez ogniska zgrupowanych pęcherzyków od strony podeszwy, które zlewają się i z czasem pękają. Infekcja może pojawiać się również na śródstopiu i palcach.

 

Grzybica stóp złuszczająca
Ma zazwyczaj przebieg przewlekły. Charakteryzuje się nadmiernym zrogowaceniem o suchej, białawej powierzchni. Zazwyczaj infekcja złuszczająca powstaje na całej podeszwie stopy, a niekiedy przechodzi na jej boczne obszary i grzbiet. Przy zmianach chorobowych może występować swiąd skóry. Ta odmiana grzybicy nazywana jest często grzybicą mokasynową z uwagi na kształ zmian chorobowych przypominający mokasyny.
Poniżej zdjęcie przedstawiające grzybicę złuszczającą. Źródło: http://www.klimatazdrowie.pl.

Grzybica złuszczajaca

Grzybica złuszczająca

 

Grzybica stóp wrzodziejąca
Jesto to najrzadziej występująca odmiana infekcji stóp, którą można się zarazić od zwierząt. Charakteryzuje się występowaniem zmian wrzodowych na skutek ewolucji pierwotnych wykwitów pęcherzykowych. Ten rodzaj grzybicy może prowadzić do zapalenia naczyń limfatycznych lub ciężkiego zakażenia skóry i tkanki podskórnej.
Zdjęcia:


 

< wsteczLeczenie grzybicy

Lekceważenie tej choroby, a także nieskuteczne zaleczenie grzybicy stóp, powoduje zazwyczaj jej nawrót i może doprowadzić do wielotygodniowych komplikacji. Istotnym elementem skutecznej terapii leczniczej jest wizyta i konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Grzybica międzypalcowa

Grzybica międzypalcowa jest zakażnym, przewlekłym schorzeniem wywoływanym głównie przez dermatofity. Statystyki podają dość niepokojące dane. Według nich z powodu grzybiczych chorób stóp cierpi co trzeci Polak, a co piąty ma również problem z paznokciami.

Nota prawna

UWAGA! TREŚCI NA STRONIE MAJĄ CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY I NIE MOGĄ BYĆ PODSTAWĄ DIAGNOZY ANI LECZENIA. ZADANIEM SERWISU JEST TYLKO EDUKACJA. KAŻDĄ DECYZJĘ W SPRAWIE LECZENIA NALEŻY NAJPIERW SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017