Grzybica stóp – rodzaje, leczenie i profilaktyka

Przebieg infekcji

Grzybica międzypalcowa zazwyczaj poprzedza rozwój grzybicy paznokci. Infekcja zaczyna się od zaczerwienienia podeszwowej powierzchni skóry stóp lub trzeciej i czwartej przestrzeni pomiędzy palcami. Gdy grzyby już się zadomowią w skórze, zaczynają być widoczne drobne pęcherzyki, pojawia się obrzęk i towarzyszące mu swędzenie i pieczenie.

 

Możliwa jest dalsza infekcja w postaci pękającej i łuszczącej się skóry, a nawet odchodzenia jej całymi płatami. Stan ten może się utrzymywać latami, z zaostrzeniami w postaci nasilonego stanu zapalnego i sączenia.

 

Z czasem, nie leczona grzybica międzypalcowa atakuje paznokcie stóp. Pierwsze efekty to przebarwienia bocznej części płytki paznokcia (kolor biały, żółtawy lub czarny). W następstwie tego, paznokieć zaczyna grubieć i unosić się, a przebarwienie pokrywać zaczyna całą powierzchnię płytki paznokcia. Pojawia się ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zdjęcia:


 

< wsteczLeczenie grzybicy

Lekceważenie tej choroby, a także nieskuteczne zaleczenie grzybicy stóp, powoduje zazwyczaj jej nawrót i może doprowadzić do wielotygodniowych komplikacji. Istotnym elementem skutecznej terapii leczniczej jest wizyta i konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Grzybica międzypalcowa

Grzybica międzypalcowa jest zakażnym, przewlekłym schorzeniem wywoływanym głównie przez dermatofity. Statystyki podają dość niepokojące dane. Według nich z powodu grzybiczych chorób stóp cierpi co trzeci Polak, a co piąty ma również problem z paznokciami.

Nota prawna

UWAGA! TREŚCI NA STRONIE MAJĄ CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY I NIE MOGĄ BYĆ PODSTAWĄ DIAGNOZY ANI LECZENIA. ZADANIEM SERWISU JEST TYLKO EDUKACJA. KAŻDĄ DECYZJĘ W SPRAWIE LECZENIA NALEŻY NAJPIERW SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017