Grzybica stóp – rodzaje, leczenie i profilaktyka

Jak domowymi sposobami leczyć grzybicę skóry?

Zakażenia grzybicze (pot. grzybica) należą do najczęstszych chorób skóry. Dzieje się tak ponieważ chorobotwórcze grzyby znajdują się niemal w każdym miejscu. O zakażenie nie trudno na basenie, na plaży czy nawet podczas mierzenia obuwia. Grzyby znajdują się również u   człowieka – głównie na skórze oraz śluzówkach, ale nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia.

 

Przyczyną rozwinięcia się zakażenia grzybiczego jest spadek ogólnej odporności organizmu oraz uszkodzenie naskórka. Najbardziej rozpowszechniona jest grzybica występująca w obrębie stóp. Zmiany chorobowe najczęściej kumulują się między palcami, na podeszwie stopy, a także na piętach. Objawy towarzyszące zakażeniu to: świąd, pieczenie, maceracja oraz pogrubienie oraz rogowacenie naskórka.

 

Bardzo często grzybica ma charakter nawrotowy. Obecnie w aptekach, a nawet drogeriach dostępnych jest bardzo dużo preparatów, kremów czy maści, które leczą zakażenie grzybicze. Zwykle dostępne są one bez recepty, a ich cena wacha się od kilku do kilkunastu złoty.

 

Istnieją również naturalne i bardzo skuteczne metody, które mają zastosowanie w leczeniu zakażeń grzybiczych.

 

Lecznicze kąpiele w zakażeniu grzybiczym skóry

  • 100 gramów kwiatu śluzu oraz 100 g wysuszonego ziela skrzypu zalać około 2 litrami zimnej wody. Zioła gotować przez 5 minut. Pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Wywar przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli wynosi 20 minut.
  • 300 gramów szarego mydła zetrze na tarce i zalać 2 litrami zimnej wody. Podgrzewać i mieszać aż do momentu całkowitego rozpuszczenia mydła. Przelać całość do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli wynosi 15 minut. Po kąpieli należy pamiętać o dokładnym spłukaniu ciała ciepła wodą.

 

Przemywanie miejsc zmienionych chorobowo

  • jedną stołową łyżkę kwiatu nagietka należy zalać szklanką wrzącej wody. Utrzymywać na parze pod przykryciem przez około 15 minut. Po schłodzeniu obmywamy miejsca zmienione chorobowo.

 

Ziołowe maści i kremy

  • maść nagietkowa – bez recepty można ją kupić w aptekach oraz drogeriach. Miejsca zmieniono chorobowe należy smarować kilka razy dziennie.
  • maść propolisowa – również bez recepty dostępna w aptekach oraz drogeriach, Stosujemy kilka razy w ciągu doby.
  • sok z liści aloesu – aloes należy do tych roślin, które bez problemu można mieć w domu. W zakażeniach grzybiczych skóry lecznicze właściwości posiada płyn znajdujący się wewnątrz liści aloesu.
< wsteczLeczenie grzybicy

Lekceważenie tej choroby, a także nieskuteczne zaleczenie grzybicy stóp, powoduje zazwyczaj jej nawrót i może doprowadzić do wielotygodniowych komplikacji. Istotnym elementem skutecznej terapii leczniczej jest wizyta i konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Grzybica międzypalcowa

Grzybica międzypalcowa jest zakażnym, przewlekłym schorzeniem wywoływanym głównie przez dermatofity. Statystyki podają dość niepokojące dane. Według nich z powodu grzybiczych chorób stóp cierpi co trzeci Polak, a co piąty ma również problem z paznokciami.

Nota prawna

UWAGA! TREŚCI NA STRONIE MAJĄ CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY I NIE MOGĄ BYĆ PODSTAWĄ DIAGNOZY ANI LECZENIA. ZADANIEM SERWISU JEST TYLKO EDUKACJA. KAŻDĄ DECYZJĘ W SPRAWIE LECZENIA NALEŻY NAJPIERW SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017