Grzybica stóp – rodzaje, leczenie i profilaktyka

Profilaktyka

Grzybica  i nadmierna potliwość stóp są wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami dla człowieka. Mimo tego bardzo łatwo im zapobiec, zmieniając tryb życia i odpowiednio dbając o higienę. Grzybica rozwija się w środowisku wilgotnym, dlatego tak ważne jest utrzymanie stóp suchych i czystych.

 

Zaleca się, przynajmniej raz dziennie, umyć dokładnie stopy unikając mydeł i żeli, by nie zaburzać naturalnego pH skóry. Równie ważne jest dokładne wysuszenie ich po myciu, zwłaszcza w przestrzeniach między palcami. Skuteczna higiena stóp to również odpowiednie skarpetki najlepiej bawełniane. Należy unikać tkanin syntetycznych.

 

Najważniejsze jest, by stopy były suche. Każde zawilgocenie stóp należy szybko zniwelować (zmiana skarpetek, osuszenie stóp). Również obuwie odgrywa tutaj istotne znaczenie, ponieważ niektóre buty sprawiają, że nasze stopy szybciej się pocą, co sprzyja rozwojowi infekcji.

 

Dobrze jest zainwestować w buty z prawdziwej skóry lub specjalnych, tzw. oddychających materiałów. Obuwie musi być przede wszystkim wygodne, by uniknąć otarć i uszkodzeń naskórka, które sprzyjają rozwojowi infekcji.

 

Poniżej znajduje się wideo z ciekawym opisem profilaktyki grzybicy:

 

 

Profilaktyka polega na zapobieganiu infekcjom i dbanie o zdrowie naszej skóry, a także całego ciała. Ważne więc jest, przy zapobieganiu infekcjom grzybiczym stóp, by przestrzegać kilku prostych zasad, np.: nie pożyczać obuwia od innych osób, w miejscach publicznych takich, jak basen, sauna, nosić plastikowe klapki, które łatwo można wyczyścić, nie pożyczać ręczników ani przyrządów do pedicure, itp.

 

 

Przykładowe produkty pomagające w grzybicy stóp:

 

 

ACERIN FUNGI ACTIVE
nail_pen_sztyft

Zobacz cenę>>

ImazolimazolZobacz cenę >>

Acerin

acerinfungiactive

Zobacz cenę >>

 

 

W każdym domu powinny się znaleźć kremy zmiękczające, które zapobiegają rogowaceniu się naskórka, a także środki antybakteryjne i przeciwgrzybicze, np. maść lub żel do codziennego użytku.

Zdjęcia:


 

< wsteczLeczenie grzybicy

Lekceważenie tej choroby, a także nieskuteczne zaleczenie grzybicy stóp, powoduje zazwyczaj jej nawrót i może doprowadzić do wielotygodniowych komplikacji. Istotnym elementem skutecznej terapii leczniczej jest wizyta i konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Grzybica międzypalcowa

Grzybica międzypalcowa jest zakażnym, przewlekłym schorzeniem wywoływanym głównie przez dermatofity. Statystyki podają dość niepokojące dane. Według nich z powodu grzybiczych chorób stóp cierpi co trzeci Polak, a co piąty ma również problem z paznokciami.

Nota prawna

UWAGA! TREŚCI NA STRONIE MAJĄ CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY I NIE MOGĄ BYĆ PODSTAWĄ DIAGNOZY ANI LECZENIA. ZADANIEM SERWISU JEST TYLKO EDUKACJA. KAŻDĄ DECYZJĘ W SPRAWIE LECZENIA NALEŻY NAJPIERW SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017